Marraskuu 2006

Havainto

27.11.2006 23:30

Outokummun Seudun tämän vuoden Antti-patsas luovutettiin Outokummun kaivosrautatieyhdistykselle. Patsas annettiin yhdistyksen ansioista paikallisen ja koko valtakunnankin kaivoshistorian vaalimisesta, sen eläväksi tekemisestä ja säilyttämisestä tuleville sukupolville.

Kaivosrautatien uudelleenrakentamisessa mahdottoman tuntuinen asia tuli mahdolliseksi, kuten yhdistyksen hallituksen jäsenet Kaisa Mustonen ja Perttu Karttunen totesivat hankkeen ensimmäisen vaiheen valmistuttua.

Lähde ja lisää: http://www.outokummunseutu.net/cfmldocs/uutinen.cfm?lehti=605&uutinen=2492

Lähettäjä: Pertti Heikkinen

Kommentit

28.11.2006 17:36 truman Onnittelut Lahdesta TOPPAROIKKA ry.:n puolesta. Jaakko Tuominen
28.11.2006 21:10 Perttu Karttunen Kiitos vaan onnitteluista :) Hommat jatkuu, saa nähdä saadaanko talven aikana uusi vaunuprojekti vireille, tarvetta olisi viimekesän perusteella. Sesonkina (Kesä-Heinäkuu) lähes joka juna täynnä.